טופו – מי אתה, מה אתה ומאיפה באת? כמה עובדות על טופו שכדאי שנדע.

מה זה בעצם טופו? הטופו הגיע אלינו מהמזרח ובדומה לתהליך הגיבון שהגבינה עוברת מחלב כך גם הטופו מחלב הסויה.

 

מה באמת נכון לגביו? שמעתי השמצות רבות על טופו, מלא בהורמונים, חסר כל טעם, מסוכן לבריאות ועוד… מה באמת נכון?

 

העיקר הבריאות:

הטופו קל לעיקול, משפר את הזיכרון ויש לו אנרגיה מקררת שתורמת למניעת גלי חום.

מחקרים מראים שאכילת סויה תורמת בהורדת לחץ דם וכולסטרול מהסיבה שהטופו מכיל לציטין הסופח אליו את הכולסטרול ופיטוסטרולים שמאזנים את רמתו בדם, הוא גם שומר על העצמות ומונע סוכר גבוה בגוף (מכיל עד 2% סוכר בלבד).

הטופו עשיר בפיטואסטרוגנים ולכן מאזן בצורה משמעותית וטובה את רמת האסטרוגן (קריטי בעיקר לנשים בגיל המעבר).

בנוסף, אין בו שומן רווי (מכיל הרכב של סיבים תזונתיים עשיר הסופחים את השומנים ומאזנים את רמת הסוכר בדם), הוא לא מכיל כמות גבוהה של מלח וכן מכיל שומן בלתי רווי (שומן צמחי) שחשוב וחיוני לגוף.

פולי הסויה, הטופו, מהווים מקור מספק לחלבונים (מסופק בצורה הטובה בתוספת פחמימה) ולסידן (ב100 גרם טופו יש 130 מ"ג סידן), בנוסף לכל זאת, מכיל ברזל, אשלגן, מגנזיום וויטמינים שונים (בעיקר ויטמינים מסוג B).

ואם כל זה לא מספיק, ACS, האגודה האמריקאית למניעת סרטן, ייחסה לסויה ומוצריו מקום של כבוד בהגנה אפשרית של התפתחות סרטן חזה, רחם ופרוסטטה כשבנוסף לכך, בזכות מרכיבי הטופו המשובחים ניתן להשתמש בו כתחליף לבשר אדום, המקושר בהעלאת הסיכון לסוגי סרטן שונים.

 

על טעם וריח אין להתווכח:

לטופו אין טעם מסוים, אך הרעיון הגאוני הוא השילובים הרבים שניתן ליצור איתו. הטופו באופן כללי סופח טעמים מתבלינים ותוספות, כלומר, מקבל את הטעם של המאכל השני, אך מעדן אותו ומוסיף לו גוון, מרקם וגודל – זו הסיבה שניתן להוסיף אותו לכל מנה וגם ליהנות ממנו. עם זאת, ניתן לאכול אותו חי, במקרה הזה הוא רק יהפוך את המנה למשביעה יותר, חשוב מספיק, לא?

 

אז איפה הקאץ'?!

מיליארד סינים לא טועים… אבל בכל זאת, כמה דברים שכדאי שנדע בנוגע לטופו…

מרגע ששמרנו את הטופו נוכל לשמור אותו בקירור למשך שבוע וחצי, כשהוא מושרה במים, אחרת הוא עלול להריח רע, את ההשריה נחליף כל יומיים.

לאורך ההיסטוריה נחשבה הסויה לבעלת השפעה על המערכת ההורמונאלית מתוקף הכלת חומרים פיטואסטרוגנים, סקרים אחרונים לא מצאו קשר הדוק בין השניים אך עם זאת ממליצים לאכול סויה במידה מתונה עד כשלוש מנות ביום וחלק מצריכת מזון מגוון ולא כמקור הזנה בלעדי, כמו כל מאכל.

הסויה עלולה להשפיע על אנשים הסובלים מקור מהסיבה שציינו קודם,  זו שמונעת גלי חום, הסויה מקררת, ניתן לפתור זאת עם בישול, אפיה או הקפצת הטופו.

לאנשים הסבובלים מתת פעילות של בלוטת התריס וחוסר ביוד כדאי לשים לב לאכול, בנוסף לטופו, עוד מאכלים המכילים יוד ובמקביל רצוי לאכול את הטופו מבושל.

כמו כל מאכל, ישנן אלרגיות שונות, וישנם אנשים שפיתחו אלרגיה לסויה, לכן אנשים אלו צריכים להימנע מאכילת סויה.

 

לסיכום: על חסרונות הסויה ניתן להתגבר בכל מיני דרכים פשוטות ביותר וללא ספק היתרונות עולים בהרבה מעל החסרונות. על פי בדיקתנו הטופו נמצא כבריא וטעים  ואנחנו כבר בדרך למטבח!